Events

Oct
15
Mon
No Worship Arts Classes — Fall Break
Oct 15 – Oct 17 all-day
Oct
22
Mon
Worship Arts Classes
Oct 22 @ 3:00 pm – 8:00 pm

 

Mondays from 3:00-8:00p
3:15-4:00 – Pre-School Tumbling (Gym)
4:00-4:45 – Pre-Dance (S117)
4:00-5:00 – Sew & Serve (S206); Tumbling 1 (Gym)
4:30-5:30 – Tumbling 2 (Gym)
5:00-6:00 – Ballet 1 (S116/118); Beginning Praise Band (S208); Drawing Room
6:00-6:45 – Pre-Dance (ADR)
6:00-7:00 – Hip Hop 2 (S117/119); Fitness (Gym); Sign Language 1 (S206)
7:00-8:00 – Ballet 2 (S116/117); Sign Language 2 (S206)

Oct
23
Tue
Worship Arts Classes
Oct 23 @ 4:45 pm – 8:15 pm

Tuesdays from 4:45-8:15p
4:45-5:30 – Pre-Dance (S117)
5:00-6:00 – Elementary Drama (S213)
5:30-6:30 – Sign 3 (S206)
5:45-7:15 – Adult Ballet (S116/118)
7:15-8:15 – Teacher Class (S116/117/118/119)

Oct
24
Wed
Worship Arts Classes
Oct 24 @ 4:00 pm – 9:00 pm

Wednesdays from 4:00-9:00
4:00-4:45 – Pre-Dance Boys (ADR)
4:00-5:00 – Drums/Percussion (S206); Tap 1 (S117/119)
5:00-5:45 – Pre-Dance (ADR)
5:00-6:00 – Girl’s Ensemble (S206); Hip Hop 1 (S116/118); Tap 2 (S117/119)
6:30-7:30 – Signing Worship Interpretation (ADR)
8:00-9:00 – “The Move” Fitness (S116/118)

Oct
29
Mon
Worship Arts Classes
Oct 29 @ 3:00 pm – 8:00 pm

 

Mondays from 3:00-8:00p
3:15-4:00 – Pre-School Tumbling (Gym)
4:00-4:45 – Pre-Dance (S117)
4:00-5:00 – Sew & Serve (S206); Tumbling 1 (Gym)
4:30-5:30 – Tumbling 2 (Gym)
5:00-6:00 – Ballet 1 (S116/118); Beginning Praise Band (S208); Drawing Room
6:00-6:45 – Pre-Dance (ADR)
6:00-7:00 – Hip Hop 2 (S117/119); Fitness (Gym); Sign Language 1 (S206)
7:00-8:00 – Ballet 2 (S116/117); Sign Language 2 (S206)

Oct
30
Tue
Worship Arts Classes
Oct 30 @ 4:45 pm – 8:15 pm

Tuesdays from 4:45-8:15p
4:45-5:30 – Pre-Dance (S117)
5:00-6:00 – Elementary Drama (S213)
5:30-6:30 – Sign 3 (S206)
5:45-7:15 – Adult Ballet (S116/118)
7:15-8:15 – Teacher Class (S116/117/118/119)

Oct
31
Wed
Worship Arts Classes
Oct 31 @ 4:00 pm – 9:00 pm

Wednesdays from 4:00-9:00
4:00-4:45 – Pre-Dance Boys (ADR)
4:00-5:00 – Drums/Percussion (S206); Tap 1 (S117/119)
5:00-5:45 – Pre-Dance (ADR)
5:00-6:00 – Girl’s Ensemble (S206); Hip Hop 1 (S116/118); Tap 2 (S117/119)
6:30-7:30 – Signing Worship Interpretation (ADR)
8:00-9:00 – “The Move” Fitness (S116/118)

Nov
5
Mon
Worship Arts Classes
Nov 5 @ 3:00 pm – 8:00 pm

 

Mondays from 3:00-8:00p
3:15-4:00 – Pre-School Tumbling (Gym)
4:00-4:45 – Pre-Dance (S117)
4:00-5:00 – Sew & Serve (S206); Tumbling 1 (Gym)
4:30-5:30 – Tumbling 2 (Gym)
5:00-6:00 – Ballet 1 (S116/118); Beginning Praise Band (S208); Drawing Room
6:00-6:45 – Pre-Dance (ADR)
6:00-7:00 – Hip Hop 2 (S117/119); Fitness (Gym); Sign Language 1 (S206)
7:00-8:00 – Ballet 2 (S116/117); Sign Language 2 (S206)

Nov
6
Tue
Worship Arts Classes
Nov 6 @ 4:45 pm – 8:15 pm

Tuesdays from 4:45-8:15p
4:45-5:30 – Pre-Dance (S117)
5:00-6:00 – Elementary Drama (S213)
5:30-6:30 – Sign 3 (S206)
5:45-7:15 – Adult Ballet (S116/118)
7:15-8:15 – Teacher Class (S116/117/118/119)

Nov
7
Wed
Worship Arts Classes
Nov 7 @ 4:00 pm – 9:00 pm

Wednesdays from 4:00-9:00
4:00-4:45 – Pre-Dance Boys (ADR)
4:00-5:00 – Drums/Percussion (S206); Tap 1 (S117/119)
5:00-5:45 – Pre-Dance (ADR)
5:00-6:00 – Girl’s Ensemble (S206); Hip Hop 1 (S116/118); Tap 2 (S117/119)
6:30-7:30 – Signing Worship Interpretation (ADR)
8:00-9:00 – “The Move” Fitness (S116/118)

Questions about an event?

Contact us!